HYDRO-GEN kolagén

Hoci dnes na trhu nájdete milióny krémov na akné za horibilné ceny, pred pár rokmi by vám doktori alebo lekárnici odporučili natierať pupienky obyčajnou lacnou masťou s obsahom zinku. Prípravky so zinkom dodnes nesmú chýbať v mnohých domácich lekárničkách, pretože sa osvedčili – zinok lieči akné, potláča zápaly kože, pomáha pri hojení raniek a jaziev, popálením, eliminuje červené fľaky. 

Preto má svoje čestné miesto aj v kozmetických prípravkoch – najlepší spôsob, ako sa starať o svoju pleť, je zvonku aj zvnútra. Zinok je liečivou látkou, ktorá pleť zvnútra vyživí a zvonku ochráni. Po železe je najviac zastúpeným stopovým prvkom v ľudskom organizme. Nachádza sa v každom tkanive a podieľa sa na mnohých procesoch, vrátane tých, ktoré rozhodujú o trvácnosti vašej krásy. V kozmetike sa používa ako prímes v prípravkoch komplexne vyživujúcich a chrániacich pleť, vlasy a nechty. Často sa dopĺňa s niacínom, selénom, kyselinou hyaluronovou alebo koenzýmom Q10.

HYDRO-GEN kolagén je tajný kľúč k zdravým, pevným a krásnym vlasom!

Zinok na pleť 

Najznámejší je ako zbraň proti akné. Zabraňuje rastu a šíreniu baktérií, ktoré sú pôvodcami nepríjemných vyrážok – Propionibacterium acnes. Zároveň zinok lieči zápal, ktorý akné spôsobuje a pomáha sa tak pupienkov zbaviť bez následkov v podobe jazvičiek alebo začervenaných miest. 

Ako každé tkanivo v našom tele, aj pleť si vytvára zásobu zinku. Funguje v nej ako antioxidant – likviduje voľné radikály, chráni lipidy a fibroblasty. Práve fibroblasty produkujú kolagén, ktorý udržuje pleť mladistvú, hydratovanú, bez šupiniek a bez vrások. 

Ako určite viete, slnečné žiarenie má na pleť degeneratívne účinky a spôsobuje jej predčasné starnutie. Zinok vašu pleť pomáha chrániť pred týmto ultrafialovým žiarením. Taktiež zvyšuje odolnosť pleti proti znečisteniu a iným faktorom, ktoré urýchľujú jej starnutie. 

Keď sa vyskytnú kožné problémy, najistejšou zbraňou je bojovať s nimi ,,na dvoch frontoch“ – teda ideálne zvnútra pomocou výživového doplnku s obsahom zinku a navonok potieraním postihnutého miesta zinkovým krémom, gélom alebo masťou.

Zinok na vlasy a nechty 

Množstvo zinku má priamy vplyv na kvalitu vlasov. Pevné, lesklé a husté vlasy nemusia byť len genetickým jackpotom, možno ich vypestovať vyživovaním vlasov vitamínmi a minerálmi. Zinok medzi nimi nesmie chýbať, bez neho vlasy nedokážu zdravo rásť. Práve vypadávanie a štiepenie vlasov je jeden z prvých prejavov nedostatku tohto minerálu.

Zinok má dôležitú funkciu pri posilňovaní imunitného systému aj pri udržiavaní optimálnej hladiny hormónov. Slabá imunita spôsobuje zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú branie liekov. Vedľajší účinok množstva liekov sú nezriedka oslabené vlasy bez lesku a objemu, ktoré nadmerne padajú. Hormonálne výkyvy sú tiež častou príčinou znehodnocovania kvality koruny vašej krásy. Platí teda, že vlasy sú odrazom vášho celkového zdravia. Minerál tiež pomáha pri reprodukcii buniek a syntéze proteínov, čo sú procesy nevyhnutné pre rast vlasov. Zvýšený príjem zinku je preto nevyhnutný pre zachovanie zdravia vlasov, hlavne so zvyšujúcim sa vekom, keď prirodzene dochádza k ich úbytku. 

Treba si však dať pozor na dávkovanie, pretože aj prekročenie optimálnej dávky alebo príliš dlhá suplementácia zinkom môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Ak ich chcete ochrániť, odporúča sa maximálne 50 až 60 miligramov glukonátu zinočnatého denne po dobu dvoch týždňov.

Podobne ako vlasy a pleť, aj nechty sú odrazom celkového zdravia organizmu. Nedostatok zinku sa prejavuje lámavými nechtami bez lesku a s nezrovnalosťami – bielymi čiarkami alebo bodkami. Nechty sú tvorené keratínom, čo je druh proteínu. Zinok mu umožňuje rásť a posilňuje jeho štruktúru. Zdravé nechty sa bez zinku teda nezaobídu. 

Odporúčaná denná dávka zinku a kto je ohrozený jeho nedostatkom? 

Podľa odhadu vedcov trpí nedostatkom zinku veľká časť celosvetovej populácie – až 2 miliardy ľudí. 

Hoci sa zinok nachádza v bežnej strave, väčšina žien ho užíva aj vo forme výživových doplnkov alebo vitamínov práve kvôli jeho blahodarnému vplyvu na vlasy, nechty a pleť. 

Odporúčaná denná dávka sa pohybuje: 

• pre dospelých a mladistvých: 12-15 mg denne

• pre deti do 10 rokov: 5-10 mg

• tehotné ženy: 16-19 mg 

Dávku je pritom možné (ako uvádzame vyššie) možné navýšiť až na 50-60 mg denne. To sa však odporúča iba pri vzniku nejakého problému – napríklad akné ale náhleho vypadávania vlasov, pričom sa neodporúča túto dávku udržiavať dlhodobo. 

Za hornú hranicu, ktorú netreba prekračovať, sa považuje 150 mg, čo môže viesť k zhoršenej absorpcii medi a teda k anémii, vypadávaniu vlasov, zhoršeniu funkcie imunitného systému, zníženiu hladiny ,,dobrého“ cholesterolu, poruchám trávenia a zhoršeniu reprodukčných funkcií. Často sa vyskytuje aj vracanie, hnačky alebo bolesti hlavy.

Výživové doplnky so zinkom by sa nemali užívať naraz s magnéziom (horčíkom), pretože to môže vyvolať nevoľnosť. Mal by medzi nimi byť odstup niekoľko hodín. 

Najviac ohrození nedostatkom zinku sú: 

• ľudia, ktorí nadmerne pijú alkohol; 

• tehotné a dojčiace ženy;

• anemickí ľudia; 

• ľudia s poruchou obličiek;

• vegetariáni a vegáni;

• ľudia užívajúci imunosupresíva; 

• ľudia s ochorením absorpcie živín – napríklad Crohnova choroba;

• podvyživení ľudia, alebo ľudia s poruchami príjmu potravy; 

• deti, ktoré sú dlho kojení výlučne dojčením. 

Ako sa prejavuje nedostatok zinku? 

Vážny nedostatok zinku je v rozvinutých krajinách zriedkavý, preto sa najčastejšie prejavuje ľahšími príznakmi ako sú: 

• vyrážky a suchá koža; 

• padanie vlasov;

• strata chuti do jedla, zhoršená nálada; 

• pomalšie hojenie rán.

Nedostatok zinku oslabuje imunitný systém, preto sa môže prejavovať náchylnosťou na infekčné ochorenia. 

Ťažký nedostatok zinku sa prejavuje: 

• oneskorením pohlavného dozrievania,

• narušeným fyzickým vývojom,

• chronickými hnačkami,

• poruchami správania. 

Ktoré bežné potraviny sú najbohatším zdrojom zinku? 

PotravinaMnožstvo zinku (mg/100g)
Ustrice61 mg
Hovädzina11 mg
Kuracie stehná2 mg
Tofu2 mg
Bravčové kotlety 2 mg
Konopné semiačka10 mg
Šošovica1 mg