Aj napriek možno nie príliš vábivému názvu, je kyselina hyalurónová asi najpopulárnejšou látkou, ktorá sa používa v modernom kozmetickou priemysle. Nehrozí, že by ju v najbližších rokoch niečo zosadilo z pomyselného trónu.
Kyselina hyalurónová je kľúčovým hráčom v udržiavaní optimálnej hydratácie. Svojou schopnosťou viazať vodu zabezpečuje pružnú, hydratovanú a vypnutú pleť.
Kyselinu hyalurónovú produkuje naše telo prirodzene, avšak podobne ako v prípade kolagénu, jej tvorba v tele s pribúdajúcim vekom výrazné klesá.
Jej hlavnou úlohou je hydratovať a odstraňovať odpad z buniek, ktoré nemajú priamu dodávku krvi, alebo len malý krvný obeh – napríklad chrupavky. V najväčšom množstve sa nachádza v pokožke, v menšom v očných buľvách a ďasnách, v slizniciach horných dýchacích ciest a kĺboch. Značné množstvo kyseliny hyalurónovej sa nachádza aj v pľúcach, obličkách, svaloch a mozgu.
Prirodzená produkcia kyseliny hyalurónovej s pribúdajúcim vekom klesá, preto prvé známky starnutia vidíme práve na tých častiach tela, ktoré KH obsahujú najviac – drobné vrásky, ochabnutá a suchšia pleť, vlasy bez lesku, opotrebované kĺby, atď.
Ako účinkuje na pleť a vlasy?
Pretože jej hlavnou úlohou je hydratácia, má blahodarný vplyv najmä na vlasy a pleť – tie sú veľmi citlivé práve aj na najmenšie známky dehydratácie.
Kyselina hyalurónová pôsobí ako špongia – viaže na seba vlhkosť a drží ju v pleti dlhšiu dobu. Tvorí tak zásobáreň vlahy, ktorá nepretržite hydratuje pleť. Zabraňuje jej vysychaniu aj v chladnejšom počasí a udržiava tvár mladistvú a pevnú. Pretože vyživuje pleť zvnútra, pri vnútornej aplikácii vo forme výživového doplnku je vhodná aj pre ľudí s mastnejšou pleťou. Pretože ide o látku, ktorá je pre telo prirodzená, je ideálna aj pre ľudí s citlivou pokožkou – citlivú pleť nepodráždi ani jej nijako inak neublíži.
Vďaka svojej výnimočnej hydratačnej funkcii má aj anti-aging efekt: vypĺňa už vzniknuté jemné vrásky a pomáha predchádzať tvorbe nových, jemných vrások.
Ošetruje aj očné okolie, ktoré je najcitlivejšie – zlepšuje prekrvenie, čím redukuje tmavé miesta. Odďaľuje a redukuje tvorbu jemných vrások okolo očí, pomáha udržiavať pokožku okolo očí pevnú a jemnú. V dôsledku toho komplex celej pleti pôsobí mladistvo, sviežo a zdravo.
Okrem pleti hydratuje aj pokožku hlavy, čím pomáha udržať vlasy lesklé.
Ktorá aplikačná metóda kyseliny hyalurónovej je najefektívnejšia?
Existuje viac možností, ako do tela dopĺňať kyselinu hyaluronovú:
Topická: KH je častou zložkou rôznych hydratačných krémov na pleť. Takouto aplikáciou môžete jej hladinu v pleti udržiavať každý deň. Avšak aj pri dôkladne vyčistenej pleti nepreniknú molekuly kyseliny do najhlbších vrstiev pokožky, preto nemá taký hydratačný efekt ako iné druhy aplikácie.
Injekčne: Zákrok u estetického lekára pomocou ampulky, ktorá sa vpichuje priamo do pleti. Takto sa dajú odstrániť ryhy okolo nosa a úst, vyplniť vrásky medzi obočím, alebo jednoducho tam, kde je to potrebné.
V podobe výživového doplnku: Užíva sa ústne počas niekoľkodňovej alebo mesačnej kúry, prípadne každý deň. Tento spôsob aplikácie sľubuje intenzívnu hydratáciu smerom zvnútra navonok, nie naopak ako pri krémoch. Tento spôsob sa využíva najčastejšie ako prevencia vzniku vrások v mladšom veku.
Aké iné účinky má na telo?
Keďže sa nachádza aj v kĺboch, kyselina hyaluronová pomáha zabrániť ich opotrebovaniu. Zároveň uľavuje od bolesti pri už opotrebovaných kĺboch, ktoré vyživuje zvnútra.
Okrem hydratácie je jej ďalšou dôležitou úlohou aj transport výživných látok do niektorých častí tela. V dôsledku toho pomáha rýchlejšie hojiť rany.
Pomáha predchádzať vysychaniu očí.
Pôsobí aj ako antioxidant, chráni bunky pred baktériami, vírusmi a cudzorodými látkami. Odstraňuje z kĺbov odpadové látky.
Tieto dodatočné, nezanedbateľné benefity získate však len prostredníctvom výživového doplnku.
A akých potravinách sa nachádza?
1) Vývar z kostí
2) Vnútornosti a mäso
3) Sója
4) Červené víno
5) Jedlá bohaté na vitamín C
Vitamín C hrá dôležitú rolu pri zvyšovaní hladiny kyseliny hyalurónovej v tele.
6) Jedlá obsahujúce magnézium a zinok
Tieto dva minerály podporujú prirodzenú tvorbu KH.
7) Naringenín
Ide o bioaktívnu zložku, ktorá sa nachádza napríklad v grapefruitoch, pomarančoch alebo paradajkách. V tele posilňuje proces štiepenia kyseliny hyaluronovej a zvyšuje tak jej zásoby v tele.
Mýty o kyseline hyaluronovej
1) Je to umelá látka, ktorú dopĺňať netreba
Kyselina hyaluronová sa v tele tvorí prirodzene, každý človek jej má v tele niekoľko gramov. Udržuje mladistvý vzhľad, zdravie kĺbov a očí. Postupom veku však jej hladina rýchlo klesá. Dopĺňať ju nemusíte, no jej nedostatok v tele uvidíte a pocítite – najmä v podobe zvýšenej tvorby vrások a bolesti v kĺboch.
2) Kyselina hyaluronová dokonale vyhladzuje aj hlboké vrásky
Funguje ako špongia – nasaje veľké množstvo vody, zväčší svoj objem a tým vyhladí vrásky. Hoci v krémoch a vo forme výživového doplnku dokáže výrazne spomaliť známky starnutia pleti, nejde o zázrak. Pri hlbokých vráskach je potrebný zákrok kozmetičky, ktorá kyselinu hyaluronovú aplikuje rovno na postihnuté miesto. Ak ju však budete poctivo užívať ako prevenciu, hlbokým vráskam sa na vašej tvári veľmi dariť nebude.
3) Kyselina hyaluronová nemôže kožu vysušovať
KH aplikovaná na tvár vo forme krému môže byť problematická v suchších podnebných pásmach. Keď vo vzduchu nie je dostatok vlahy, kyselina do seba nasaje vlahu z pleti, nie z ovzdušia – dochádza tak k opačnému efektu.