HYDRO-GEN kolagén

Aj keď meno tejto látky znie ako umelo vytvorená chémia, ide len o osobitejší názov pre vitamín B3. V kozmetike sa využíva kvôli svojim oživujúcim účinkom na pleť a pokožku. Pomáha liečiť kožné ochorenia ako akné alebo ekzém a po ich eliminácii udržiava bunky kože zdravé. Pôsobí aj ako silný antioxidant, teda bunky pleti čistí od škodlivín, ktoré sa v nej usádzajú prostredníctvom potravy alebo vplyvom vonkajšieho prostredia. Ako bonus chráni pleť pred slnečným UV žiarením, čím pomáha zachovať jej mladistvý vzhľad. 

Ako všetky B vitamíny, aj niacín pomáha premieňať živiny z jedla na energiu využiteľnú pre organizmus. Naše telo by sa bez neho nezaobišlo – vitamín B3 v tele aktivuje viac ako 200 enzýmov. Taktiež náš tráviaci, nervový a srdcovo-cievny systém dokáže správne fungovať len s dostatkom niacínu. 

Ako zistím, že mám nedostatok niacínu? Kto je ním ohrozený?

• Prejavuje sa kožnými ochoreniami ako sú ekzémy, akné alebo pelagra (prejavuje sa začervenaním a šupinatením kože); 

• vredmi v ústach, aftami;

• stratou pamäte, zmätenosťou a dezorientáciou; 

• vyčerpanosťou; 

• depresiou;

• bolesťami hlavy; 

• tráviacimi ťažkosťami a hnačkou.

V rozvinutých krajinách sa nedostatok niacínu nevyskytuje bežne. Avšak tieto skupiny ľudí by mali zvýšiť opatrnosť: tí, ktorí nadmerne konzumujú alkohol; trpia častými hnačkami; majú cirhózu pečene alebo dlhodobo berú niektoré druhy antibiotík. 

V ktorých potravinách sa nachádza niacín?

Odporúčaná denná dávka niacínu je 16 mg denne. Nachádza sa v mnohých potravinách, ktoré denne konzumujeme. Prijímame ho napríklad z mäsa, rýb, mlieka, vajec, listovej zeleniny, fazúľ a obilnín. 

Nájdeme ho napríklad v týchto bežne dostupných potravinách:

PotravinaMnožstvo niacínu (mg/100g)
Tuniak22,1
Kuracie prsia9,5
Bravčové mäso 8
Hovädzie5,6
Portabello huby6,3
Pražené arašidy 14,4
Cícer2,9

Problém je, že väčšinu týchto potravín musíme pred konzumáciou tepelne upraviť, čo je zlá správa pre príjem niacínu – zvýšená teplota likviduje jeho zásoby v strave. Preto sa pridáva do rôznych vitamínových komplexov a často sa užíva vo forme výživových doplnkov. 

Užívanie niacínu vo výživových doplnkoch  

Niacín je rozpustný vo vode, preto je často prímesou v kolagénových prípravkoch. Umocňuje priaznivé účinky kolagénu na zdravie pleti, rovnako aj iných vitamínov a látok, ktoré omladzujú a ozdravujú pleť. Ako príklad môžeme uviesť selén, koenzým Q10, zinok alebo kyselinu hyaluronovú